کتابینش

ورود / ثبت نام

کوچینگ موفقیت

کوچینگ موفقیت – بررسی تاثیر کوچ بر موفقیت شخصی

در این مقاله می‌خواهیم درباره تأثیر کوچینگ بر موفقیت شخصی صحبت کنیم. همان طور که همه ما می‌دانیم و بار‌ها در زندگی خود تجربه کرده‌ایم، تغییر سخت است. شاید افراد زیادی باشند که دوست دارند شغل خود را تغییر دهند یا مهارت جدیدی برای خود ایجاد کنند، شاید دوست داشته باشند رابطه بهتری برای خود بسازند یا عادت بدی را ترک کنند؛ اما نتوانستند. با وجود این‌ها تغییر در برخی مواقع ضروری ست؛ گاهی ممکن است دستیابی به یک هدف بزرگ در گروی فرایند تغییر و بهبود روند زندگی به وجود بیاید. در چنین شرایطی احتمالاً حضور یک مربی دلسوز می‌تواند کمک شایانی به این افراد کند.

کوچ چه کسی است؟

همان طور که در مقاله‌های دیگر در زمینه کوچینگ توضیح داده‌ایم، کوچینگ یعنی اینکه در مسیر رسیدن به موفقیت، تحت نظارت و حمایت یک فرد با تجربه باشیم. این موفقیت ممکن است شغلی باشد یا اینکه در زمینه شخصی و خانوادگی قابل دست‌یابی باشد. مهم این است که کوچ یک شریک فکری بی‌طرف است که معمولاً با برگزاری جلسات یک ساعته برای شما، مسئولیت‌پذیری و تعهد بیشتری برای شما پدید می‌آورد.

کوچینگ موفقیت
کوچینگ موفقیت فرایندی است که به پیشرفت فردی کمک می‌کند

کوچینگ موفقیت یعنی چه؟

کوچینگ به طور کلی یک فرایند دو نفره است که از یک مربی یا کوچ، و یک مراجعه‌کننده یا کوچی تشکیل می‌شود. این دو نفر در طول جلسات هفتگی که معمولاً یک ساعته هستند، سعی می‌کنند به اهداف مراجعه‌کننده نزدیک شوند. البته این ممکن است نه به شکل مشاوره‌ای و به شکل متفاوتی پیش برود. در ادامه این مقاله قصد داریم تا درباره کوچینگ موفقیت اطلاعات کامل‌تری را در اختیار شما قرار دهیم.

هدف کوچینگ

در مسیر کوچینگ، کوچ که یک فرد با تجربه و آموزش دیده است در حوزه کمک و راهنمایی به شما، تنظیم و دستیابی به هدف در کنار شما قرار می‌گیرد. در این مسیر حتی ممکن است از اهداف حرفه‌ای فراتر رویم و به اهداف بزرگتری نیز دست پیدا کنیم. شخص در فرایند کوچینگ، انگار که در سفر کشف قدرت و توانایی‌های درونی خود است و از حمایت کوچ نیز برخوردار می‌شود. این سفر می‌توانید رسیدن به یک جایگاه بالاتر در زمینه کاری باشد یا اینکه رضایت و شادابی در خانه و خانواده بیشتر شود.

ممکن است در طول این فرایند پتانسیل‌ها، شرایط سلامتی و دستیابی به اهداف و خواسته‌های شما برای خودتان عیان شود. کوچ در فرایند کوچینگ، با استفاده از اصول روانشناسی و شهود، افراد را توانمند می‌کند تا با استفاده از توانایی و راهکاری‌های منحصر به فرد خود برای رویایی با چالش‌ها و غلبه بر موانع مصمم شود. یک کوچ درباره اینکه چه کاری انجام دهید به شما دستور نمی‌دهد، بلکه از تکنیک پرسشگری استفاده می‌کند تا خودتان پاسخ درونی صحیحی در زمینه مورد نظر پیدا کنید.

کوچینگ برای موفقیت در زندگی

فرایند کوچینگ در بیشتر موقعیت‌ها منابعی دست نخورده از تخیل، بهره وری و راهبری فرد را دوباره فعال می‌کند. یک محیط هدفمند به شما کمک می‌کند تا رشد بهتری داشته باشید و هر چالشی که با آن رو به رو هستید را پیدا کرده و آن را به راحتی برطرف نمایید. یک‌ایده اصلی یا همان قلب تپنده جلسات کوچینگ همین است. در واقع در این جلسات توانمندی و قدرت افراد برای کمک به خودشان دوباره یادآوری و فعال می‌شود. اگر کوچ بخواهد با ارائه نظرات و توصیه‌های مختلف فرد را در مسیر جلو ببرد، این کار او با اصل کوچینگ نناقض داشته و باعث می‌شود میزان تعهد و مسئولیت‌پذیری فرد نسبت به آن اتفاق کاهش پیدا کند.

کوچینگ موفقیت
فرایند کوچینگ در بیشتر موقعیت‌ها منابعی دست نخورده از تخیل، بهره وری و راهبری فرد را دوباره فعال می‌کند

زندگی موفقیت‌آمیز با کوچینگ

زندگی حرفه‌ای فرد به خصوص اگر بخواهد یک بیزینس را راه‌اندازی و اداره کند، کار دشواری به شمار می‌آید. گاهی آن قدر غرق کار می‌شویم که خود و نیاز‌های شخصی‌مان را به کل فراموش می‌کنیم. در چنین شرایطی کوچ موفقیت می‌تواند با ایجاد اعتماد به نفس، توسعه مهارت و افزایش قدرت تصمیم‌گیری و ارزیابی تعادل کار و زندگی در شما تغییر بزرگی در زندگی‌تان ایجاد کنند. با شروع کردن فرایند کوچینگ به همراه یک کوچ موفقیت خیلی راحت می‌توانید از دایره امن زندگی خود بیرون بیایید و راهکار‌های تازه را برای حل مسائل زندگی به کار ببرید.

زندگی شخصی و کوچینگ موفقیت

شاید شما هم یکی از افرادی باشید که در زندگی خود احساس لذت نمی‌کنید. شاید چیز‌های زیاد جالبی برای دیدن، انجام دادن و یاد گرفتن در این دنیا پیدا نکرده‌اید. حقیقت این است که چیز‌های دیدنی، انجام دادنی و یاد گرفتنی زیادی در این دنیا وجود دارد و کوچینگ موفقیت به خوبی می‌تواند با افزایش اعتماد به نفس، توسعه مهارت‌های راهبردی، افزایش قدرت تصمیم‌گیری و سایر مهارت‌های فردی به شما کمک بزرگی بکند.

در بیشتر اوقات کمبود اعتماد به نفس، انرژِی و وقت کم به ارتباطات فردی و اجتماغی ضرر می‌رساند. کوچینگ موفقیتت از مهارت‌های تخصصی استفاده می‌کنند تا افراد خودشان را برای رسیدن به اهداف یا کار‌هایی که می‌خواهند انجام دهند، با انگیزه نگه دارند. بنابراین می‌توانند برای رو به رو شدن با میل به تعلل و انتظار بیجا برای بی‌نقص شدن شرایط برای شروع دوباره کنار شما باشند.

کوچینگ موفقیت
کوچینگ موفقیت به خوبی می‌تواند با افزایش اعتماد به نفس، توسعه مهارت‌های راهبردی، افزایش قدرت تصمیم‌گیری و سایر مهارت‌های فردی به شما کمک بزرگی بکند.

اهمیت کوچینگ در موفقیت شخصی

کوچ با استفاده از سؤالاتی که از مراجع می‌پرسد او را به سمت خود آگاهی می‌برد؛ به طوری که فرد خود به خود به اهداف و راهکار‌هایی برای رسیدن به آن پی می‌برد. کوچینگ موفقیت بیشتر در زمان حال با فرد مراجعه‌کننده صحبت کرده و سعی می‌کند توانایی‌ها و استعداد‌های مراجع را به او نشان دهد و برای زندگی بهتر، ‌امیدوارش کند. به عبارت دیگر کوچینگ موفقیت به خوبی می‌تواند شخص را به سطحی از خودآگاهی برساند که در مواجهه با هر مشکلی بتواند راه حل مناسبی برای رفع آن پیدا کند.

مسئولیت کوچینگ موفقیت در زندگی افراد

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، تنها مسئولیت حیاتی یک کوچ کمک به مراجع جهت شناسایی و ارزیابی نگرش خود است. نگرشی که فرد نسبت به خودش، دیگران یا زندگی دارد باید به خوبی ارزیابی شود. بیشترین چیزی که در زندگی انسان‌ها را به عقب میراند همین است که فکر می‌کنیم به نوعی دچار اشتباه شده‌ایم. باید با تمام عواقب و پیامد‌های بعدی مقابله کنیم. بسیاری از ما هستند که ترس یک نتیجه منفی یا انتقاد بعد از آن باعث می‌شود تا به طور کلی نسبت به خودشان و زندگی تفکری منفی داشته باشند.

این اغلب منجر می‌شود تا فکر کنند که به شدت ناکارآمد یا ناتوان هستند. ترس تأثیر زیادی در رفتار ما دارد و شاید خودمان متوجه آن نباشیم. در واقع باید گفت که ترس می‌تواند فلج‌کننده باشد. این باعث می‌شود تا افراد به خاطر ترسی که از اشتباه کردن یا احمق به نظر رسیدن دارند، از انجام دادن کار‌ها بترسند. ما از واکنش منفی می‌ترسیم و در واقع از نتایج بد می‌ترسیم. ممکن است ما به خاطر از دست دادن چهره خود نگران باشیم. ترس به طور ناخودآگاه ما را درگیر نگه می‌دارد و می‌تواند منجر به نگرش منفی نسبت به مسائل مهم دیگر در زندگی ما شوند.

نگرش فردی و تاثیر آن بر موفقیت

نگرش ما بیان بیرونی احساساتی از ما است که درون خود داریم. همان طور که از قبل بحث کرده‌ایم، نگرش تعیین می‌کند که در نهایت چطور به زندگی خود، دیگران و عموم زندگی نگاه کنیم. در نتیجه نگرش‌هایی که ما داریم بیشتر از چیزی که تصور می‌کنیم بخش تعیین‌کننده شکست یا موفقیت ما هستند. وقتی با یک کار سخت رو به رو می‌شویم، این نگرش ما است که میزان موفقیت نهایی ما را پیش‌بینی می‌کند. به همین خاطر است که نتیجه اکثر پروژه‌ها یا اهداف در همان ابتدا به خوبی قابل تشخیص هستند.

اگر مصمم هستید که شکست می‌خورید، احتمال اینکه شکست بخورید هم زیاد است. اگر مصمم هستید که در مسیر خود موفق می‌شوید، باید بگوییم که به احتمال زیاد موفق خواهید شد. ما می‌توانیم انتخاب کنیم که در مقابل یک اتفاق، مثبت یا منفی نگاه و رفتار کنیم. زیبایی نگرش همین است که به راحتی می‌توان آن را تغییر داد و این کاملاً به خود شما بستگی دارد. وقتی روی یک پروژه سخت کار می‌کنید، بسیار مهم است که توسط گروهی از مدیران مثبت احاطه شده باشید تا کسانی که از همان ابتدا فکر می‌کنند پروژه شکست خواهد خورد. به یاد داشته باشید که نگرش و نظرات دیگران می‌تواند موقتاً شما را گاه دارد اما این خود شما و نگرش خودتان هستید که می‌توانید برای همیشه در مسیر موفقیت یا شکست باقی بمانید.

کوچینگ موفقیت
بهبود عملکرد فردی در کوچینگ موفقیت یکی از اصلی ترین نتایج این فرایند است.

بهبود عملکرد با کوچینگ موفقیت

باید بگوییم که اولین هدفی که فرایند کوچینگ موفقیت دنبال می‌کند همین است عملکرد مراجع بهبود پیدا کند. ورزشکار، هنرمند، مجری یا نوازنده فرقی ندارد؛ در هر حرفه و زمینه‌ای کوچینگ آموزش دیده با استفاده از تکنیک‌های تحصصی می‌تواند به شما کمک کند تا محدودیت‌های خود را کنار گذاشته و از انتظارات خود فراتر بروید. دلایل متنوع و بی‌شماری برای همراهی با یک کوچ وجود دارد. نداشتن انگیزه برای ورزش، شروع به یادگیری یک مهارت جدید، بهبود در مهارتی که در حال حاضر دارید یا اینکه امتحان یک سبک جدید و متفاوت، همگی از جمله مثال‌هایی هستند که حضور در جلسات کوچینگ به خوبی جلوی پای شما قرار می‌دهد.

فرایند کوچینگ موفقیت چگونه است؟

به طور کلی در کوچینگ موفقیت فرد مراجعه‌کننده با کمک کوچ مشکل خود را به خوبی تعیین کرده، شرایط فعلی خود را بررسی می‌کند و با راهکار‌هایی که از مربی گرفته، در مسیر هدف خود قدم بر می‌دارد. اولین مرحله از این فرایند، تعیین مسأله است. مسأله همان چیزی است که مراجع به خاطر آن فرایند کوچینگ را آغاز کرده است. بعضی افراد تنها به خاطر رسیدن به رشد، اهداف بالاتر یا زندگی شادتر سراغ کوچ می‌آیند؛ اما بیشتر آدم‌ها زمانی سراغ کوچ ‌می‌روند که یک مشکل جدی برای آن‌ها به وجود آمده باشد.

مراحل بعدی فرایند کوچینگ موفقیت

مرحله دوم، بررسی شرایط فعلی است. در قدم دوم کوچ با پرسیدن سؤالات و بررسی شرایط، می‌فهمد که کجا هستید و چقدر با مقصد موردنظر خود فاصله دارید. ممکن است فرد دغدغه نداشتن درآمد مناسب داشته باشد. در این مرحله کوچ با پرسیدن سؤالات و… می‌فهمد که این شخص چه تخصصی دارد و برای رسیدن به هدف خود چه مسیری باید طی کند.

مرحله سوم تعیین هدف است؛ به عنوان مثال وقتی مسأله (کمبود درآمد) و شرایط فعلی (نداشتن تخصص کافی) به دست آمد، حالا سراغ تعیین هدف می‌رویم که در اینجا یعنی پیدا کردن یک شغل خوب با x مقدار درآمد. مرحله آخر این است که مسیر را ترسیم کنیم؛ به این معنا که راهکار حل مشکل با پرسیدن سؤالاتی از مراجعه‌کننده پیدا شود.

کوچینگ موفقیت یکی از نیاز‌های ضروری زندگی مدرن است

استفاده از کوچینگ موفقیت برای مدیریت مشکلات شخصی، یک فرایند رو به رشد به شمار می‌آید. امروزه خدمات زیادی در حوزه کوچینگ موفقیت در خانواده یا کمک به بهبود روابط بسیار مشهودتر از قبل است. از آنجایی که آمار طلاق در دنیا بالا رفته است، افراد بیشتری برای حفظ و بهبود رابطه خود به خدمات کوچینگ موفقیت نیاز دارند. استرس شغلی یکی از عواملی است که زوج‌های جوان زمان کمتری را برای رابطه خود بگذارند.

همچنین مشکلات مالی به استرس شغلی اضافه می‌شود. در نتیجه این اتفاق به شدت روی زندگی مشترک آن‌ها تأثیر خواهد گذاشت و به نوبه خود باعث ایجاد فشار در روابط زوجین می‌شود. دلیل اصلی این فشار می‌تواند در اصل به خاطر پیدا نکردن ارزش‌های درونی فردی یا شغلی فرد باشد. پیدا کردن این فرصت‌ها و فرایند کوچینگ می‌تواند یک مسیر جدید با عملکرد بهتری بسازد.

جمع‌بندی کوچینگ موفقیت

همانطور که می‌دانیم در حال حاضر نیاز‌های زیادی وجود دارند اما هنوز هم مردم درباره اینکه به فرایند کوچینگ موفقیت نیاز دارند بی‌اطلاع هستند. با این حال کوچ یک تخصص رو به رشد در دنیای مدرن امروزی است که جایگاه مهمی در روند زندگی افراد مشهور و موفق دارد. نکته حائز اهمیت دیگر این است که نتیجه موفق‌آمیز فرایند کوچینگ تا حد زیادی به مراجعه‌کننده بستگی دارد.

کوچ نمی‌تواند معجزه کند اما به جای اینکه مثل مشاور به گذشته فرد تمرکز کند، روی حال و آینده تمرکز می‌کند. به این معنی که به فرد یاد می‌دهد چطور با تفکر مثبت آینده‌ای بهتر برای خودش ایجاد کند. به طور کلی کوچینگ اتفاقات ارزشمند و زیبایی را برای زندگی رقم می‌زند. از همین امروز به ساختن زندگی‌ایده آل فکر کنید؛ هیچ چیز غیر ممکن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *