کتابینش

ورود / ثبت نام

تندخوانی چیست؟

برای بیان تعریفی دقیق از تندخوانی با مفهومی به اسم سرعت مطالعه آشنا می شویم.
سرعت مطالعه یعنی شما در ۱ دقیقه چند کلمه از ۱ کتاب یا متن را می‌توانید بخوانید و مفهوم آن را متوجه شوید. برای ارزیابی سرعت مطالعه خود کافی است ۱ دقیقه زمان بگیرید و ۱ متن را بخوانید پس از پایان زمان، تعداد کلمات را محاسبه کنید تا متوجه شوید در ۱ دقیقه چند کلمه را مطالعه کردید. زمانی که از تندخوانی صحبت می کنی درواقع می‌خواهیم قوانینی ساده را به شما آموزش دهیم تا بتوانیم در ۱ دقیقه تعداد کلمات بیشتری را مطالعه کنید و مفاهیم را راحت‌تر یاد بگیرید. در این صورت بازدهی مطالعه افزایش پیدا می‌کند و باعث می‌شود تا میل و رغبت شما برای مطالعه بیشتر شود.

در سیستم آموزشی کشور ما به دلیل وجود اشکالات بسیار زیاد، میزان سرانه مطالعه و سرعت مطالعه بسیار پایین است. تحقیقات نشان می‌دهد که در کشورهای توسعه یافته سرانه و سرعت مطالعه در مقایسه با ایران بیش از ۶ برابر است. برای مثال سرعت مطالعه متوسط در ایران ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه و سرعت مطالعه متوسط در ژاپن 1000 تا ۱۲۰۰ کلمه است. این تفاوت آماری نشان می دهد که از ابتدا ما برای تندخوانی آموزش ندیده‌ایم و به دلیل همین کند خوانی به مرور علاقه خود را نسبت به مطالعه از دست داده‌ایم.

تحقیقات نشان می دهد میزان مطالعه برای ایرانیان باسواد در شبانه‌روز کمتر از3 دقیقه است. که یکی از دلایل این مدت زمان کم، کند خوانی و بی‌انگیزگی حاصل از آن می‌دانند.

تا حالا با خود فکر کرده‌اید که چه دلایلی وجود دارد که باعث می‌شود سرعت مطالعه شما کم باشد و نسبت به مطالعه بی‌علاقه شوید؟

 

باید بدانید دلایلی مانند:

* عدم تمرکز در زمان مطالعه

* سردرد یا چشم درد

* مکث زیاد در زمان مطالعه

* خواندن مکرر ۱ متن و بازگشت به عقب

* خواندن کتاب با صدای بلند

می‌توانند باعث شوند تا سرعت مطالعه شما کم شود و اشتیاق کمتری به مطالعه کتاب داشته باشید.
دوره آنلاین می‌تواند به شما کمک کند تا این موارد را برطرف کنید و بتوانید خیلی حرفه‌ای کتاب بخوانید. تفاوتی ندارد که کتاب شما درسی باشد، رمان باشد علمی باشد و یا هر مدل کتابی که دوست دارید می‌توانید با این روش مطالعه کنید.

 

آموزش آنلاین تندخوانی چیست؟

با توجه به شرایط کنونی جهان و مشکلات حاصل از شیوع ویروس کرونا بسیاری از گروه‌های آموزشی در سراسر جهان به سمت آموزش مجازی و آنلاین تمایل پیدا کرده‌اند که آموزش آنلاین تندخوانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. بااین‌حال بسیاری از افراد تمایل چندانی به برگزاری آموزش مجازی ندارند. درست است که این روش آموزشی نقاط ضعف زیادی دارد ولی با توجه به شرایط کنونی باید پذیرفت که مزایای آن بسیار بیشتر از معایب آن است. در ادامه به بررسی مزایا و معایب آموزش آنلاین تندخوانی می‌پردازیم:

 

*مزایای آموزش آنلاین:

۱- صرفه اقتصادی :

بعد اقتصادی روش آنلاین بسیار مورد توجه است چراکه:

* در آموزش آنلاین هزینه‌های رفت‌وآمد حذف می شوند. با توجه به افزایش قیمت‌ها و بالا رفتن هزینه‌های زندگی و همچنین هزینه‌های رفت‌وآمد به نقاط مختلف شهر مخارج بسیار بالایی به خانواده‌ها تحمیل می شود.

* با کمتر شدن حضور در وسایل حمل‌ونقل عمومی که با توجه به شرایط شیوع کرونا بسیار پرخطر هستند، می‌توان به سلامتی خود و خانواده و کاهش هزینه‌های درمان کمک کرد

* می‌توان بدون طی مسیر از شهری دیگر در دوره‌ها و وبینارهای مختلف شرکت کرد که باعث کاهش چشمگیر هزینه‌ها می‌شود

* نیاز به تهیه یونیفرم، دفتر، قلم، کتاب و خیلی وسایل دیگر نخواهید داشت

 

2-مدیریت زمان:

یکی از مشکلات این روزهای کلان‌شهرها دشوار بودن رفت‌وآمد به دلیل افزایش جمعیت و افزایش ترافیک می باشد. در واقع شدت یافتن ترافیک باعث می‌شود تا زمان زیادی در رفت‌وآمد تلف شود. بنابراین عدم رفت‌وآمد باعث صرفه‌جویی در وقت و مدیریت بهتر زمان می‌شود و به تمام افراد این امکان را می‌دهد که بدون صرف زمان زیاد در هر بازه زمانی که می‌توانند به تقویت مهارت‌های خود از جمله مهارت تندخوانی بپردازند.

 

۳- حفظ مطالب درسی:

یکی از مشکلات دانش‌آموزان و معلمان بررسی مشکلات و سؤالات مطرح‌شده تکراری است که باعث عقب ماندگی از طرح درسی برای معلمان و استرس و اضطراب نامفهوم بودن مطالب برای دانش‌آموزان است. در سیستم آموزش آنلاین تندخوانی با توجه به ویدیوهای ضبط‌شده هر جلسه برای تمام دانش‌پژوهان این امکان وجود دارد که مطالب ارائه شده بارها و بارها مرور شود و دانشجویان بتوانند بدون استرس و اضطراب یادگیری مطالب را دنبال کنند. همچنین دانش‌پژوهان می‌توانند هنگام تماشای ویدئوها یادداشت‌برداری کنند و جزوات کامل‌تری برای خود بنویسند.

 

۴- منعطف بودن:

یکی از بزرگ‌ترین برتری آموزش آنلاین نسبت به آموزش حضوری انعطاف‌پذیری آن است. انعطاف‌پذیری آموزش آنلاین به چه معنی می باشد؟ منظور این است که شما می‌توانید از هر جایی که هستید و با هر محدوده جغرافیایی و فقط از طریق یک سیستم کامپیوتری و اینترنت آموزش ببینید . دیگر نیاز نیست در ساعت مشخص در مکان خاصی حضور داشته باشید. شما می توانید درحالی‌که در سفر هستید. در کلاس مجازی خود حضور داشته باشید. همچنین می‌توانید درحالی‌که روی کاناپه راحت خود نشسته‌اید در یک سمینار شرکت کنید.

 

۵ – ظرفیت پذیرش بالا:

در برگزاری کلاس‌های مجازی و آنلاین محدودیتی برای تعداد نفرات وجود ندارد. همین مسئله می‌تواند برای کسب درآمد بیشتر نیز تبدیل به یک فرصت بی‌نظیر شود.

 

۶- جذابیت بیشتر محتوا:

اکثر محتوای آموزش مجازی به روز شده هستند و با استفاده از تصاویر جذاب و به‌روز ساخته می شوند. همین امر کمک می‌کند تا دانش‌پژوه دچار کسالت نشود و تصاویر سیاه و سفیدو یکنواخت کتاب‌های قدیمی جای خود را به تصاویر و محتوای جذاب می‌دهند. همین اتفاق هیجان و ذوق دانش‌پژوهان به‌ویژه کودکان و نوجوانان را برای برگزاری دوره‌های آنلاین افزایش می دهد.

 

۷- به روز بودن محتوا:

همان‌طور که می‌دانید تولید محتوای چاپی و کتابی نسبت به تولید محتوای الکترونیک از سرعت بسیار کمتری برخوردار است. در روش‌های نوین برای تولید محتوای الکترونیک می توان محتوای جدید با طراحی گرافیکی جذاب تر تولید و عرضه کرد. درحالی‌که تغییر محتوای آموزشی چاپی به علت هزینه‌های سرسام‌آور تولید و چاپ بسیار سخت است. به همین دلیل این تغییر خیلی دیر به دیر انجام می شود.

 

معایب آموزش آنلاین:

1- کاهش تعامل اجتماعی:

واضح است که بعلت عدم حضور در یک مکان فیزیکی مشخص، امکان پرسش و پاسخ و تعامل حضوری بین استاد و دانش‌پژوهان وجود ندارد و همین امر می‌تواند باعث شود تا دانش‌پژوه نتواند مشکلات و سوالات خود را مطرح کند. گاهی نیز پیش می‌آید که به دلیل مشغله بیش از حد اساتید و معلمان بیشتر پیام‌های دانش‌پژوه بی‌پاسخ می‌ماند.

 

۲- کاهش نظارت بر کلاس:

با وجود جذابیت های فراوان صوتی و تصویری در محیط اطرافمان، امکان تمرکز کامل بر روی یک مطلب خاص در محیط خانوادگی و یا دوستان بسیار مشکل است. همین امر در آموزش‌های آنلاین ممکن است باعث کاهش تمرکز تحقیق و کامل بر روی مطالب آموزشی شود.

 

۳- افزایش مسئولیت‌پذیری فردی:

یکی از مشکلات اساسی آموزش های آنلاین و دورکاری این است که فشار بر روی خانواده‌ها افزایش پیدا می کند و مسئولیت یادگیری و انجام تکالیف فرزندان به طور کامل به‌عهده خانواده است. افراد باید بتوانند شرایط زیر را مدیریت کنند:

* چه زمانی تمرین‌ها انجام شود

* چه زمانی به کلاس مراجعه شود و یا چه زمانی به پایان برسد.

 

-نتیجه گیری:

باتوجه به موارد گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که درمورد آموزش آنلاین تندخوانی هم مانند سایر سیستم ها کمی ها و کاستی‌هایی وجود دارد. اما باتوجه به شرایط موجود جوامع جهانی قطعاً آموزش آنلاین بهترین راه برای عبور از بحران فعلی و درعین حال بهترین راه برای عقب نماندن از برنامه‌ها و اهداف است.

استاد امیر اسحاقی ؛بیزینس کوچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *