کتابینش

ورود / ثبت نام

تندخوانی

تمرینات تندخوانی در 6 گام طلایی

 شمار کتاب های مورد علاقه‌تان در حال افزاش است و هنوز فرصت خواندن آنها را پیدا نکرده‌اید؟ شما به تمرینات تندخوانی نیاز دارید. با استفاده از این تمرینات می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن بلندترین کتاب موجود در قفسه کتاب‌خانه خود را به اتمام برسانید و لذت ببرید.  آیا تا به حال تمرین تندخوانی انجام داده‌اید؟ با ما همراه باشید. در ادامه با این تمرینات آشنا می شوید: 

  •  تمرین چشم
  • طرح سوال
  •  معنای لغت
  • یادآوری مجدد
  •  پرهیز از دوباره خوانی
  • عوامل تاثیرگذار در تمرینات تندخوانی

تمرینات تندخوانی با چشم های تیزبین

پوشاندن قسمتی از متن که قبلاً خوانده‌اید درهنگام خواندن چشم شما تمایل دارد تا به کلمات قبلی باز گردد.

بنابراین توصیه می‌شود که بلافاصله بعد از خواندن کلمات را با ۱ کارت بپوشانید تا چشم شما عادت کند به متن‌های خوانده‌شده بازنگردد.

سوال کردن

اگر در هنگام مطالعه‌ی متن برای خود سوالاتی را مطرح کنید و سپس به آن‌ها پاسخ دهید می‌توانید اطلاعات کلیدی متن را پیدا کرده و تمرکز خود را بر روی آن‌ها افزایش دهید علامت زدن مطالب مهم کمک می‌کند تا درک شما از متن و سرعت مطالعه و مرور شما افزایش می یابد.

بدین‌ترتیب درهنگام مرور تمرینات تندخوانی دیگر لازم نیست مطالب زائد را مجدداً مطالعه کنید. گسترش واژگان یکی از عواملی که به تندخوانی بسیار کمک می‌کند.

دانستن معانی لغات 

هرچه دایره لغات شما گسترده‌تر باشد مدت‌زمان کمتری صرف مطالعه می‌کنید چراکه زمانی کمتری برای توقف و جستجوی معانی کلمات ناشناخته صرف می‌شود.

بنابراین بهتر است که در اوقات فراغت خود معانی کلمات جدید را بیاموزید تا هم مهارت خواندن شما افزایش یابد و هم حافظه و هوش شما تقویت یابد.

تمرینات تند خوانی

در تمرینات تندخوانی باز یادآوری کنید

در هنگام مطالعه زمانی‌که به پایان هر صفحه از کتاب می‌رسید مدت‌زمانی را اختصاص دهید تا آنچه را که خوانده‌اید به یاد آورید.

سپس می‌توانید مختصری از ادراک خود را در حاشیه صفحه بنویسید.

از مجدد خوانی اجتناب کنید

خواندن مجدد و برگشت در زمان خواندن بسیار ناکارآمد است دلایل زیادی برای خواندن مجدد وجود دارد.

از جمله این‌که خواننده معمولاً متن را گم می‌کند و بنابراین برای پیدا کردن آن مجدداً به عقب بازمی‌گردد و همین امر باعث کند شدن فرآیند خواندن می‌شود.

اگر موارد گفته‌شده در بالا را رعایت کنید در طول ۳۰ روز می‌توانید به‌طور چشمگیری توانایی خود را افزایش داده و علاوه‌بر تمرکز بیشتر در مطالعه با سرعت بیشتری بخوانید.

تمرینات تندخوانی
تمرینات تندخوانی

عوامل تاثیر گذار در تمرینات تندخوانی بعد از حرفه‌ای شدن

جالب است بدانید حتی زمانی که به یک تندخوان حرفه‌ای تبدیل می‌شوید باز هم عواملی وجود دارند که سرعت تندخوانی شما را کاهش و یا افزایش می‌دهد. از جمله عواملی که روی تمرینات تندخوانی شما تاثیرگذار خواهند بود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ۱- موضوع:

مسلماً زمانی‌که می‌خواهید کتابی داستانی را مطالعه کنید نیاز به تمرکز کمتری دارید نسبت‌به زمانی‌که قصد مطالعه مطالبی دشوار و علمی دارید درواقع موضوع کتاب موردنظر نقش پراهمیتی در سرعت مطالعه شما دارد.

اصولاً کتاب‌های داستانی مجلات و غیره با سرعت بیشتری خوانده می‌شود.

۲- آشنایی قبلی با مفهوم:

زمانی‌که به شما کتابی داده شود که با موضوع و مفهوم آن آشنایی قبلی دارید مسلماً زمان کمتری را برای درک لغات جدید کتاب صرف می‌کنید.

تصور کنید کتابی را به شما دهند که با مفهوم و معانی لغات آن هیچ‌ آشنایی قبلی ندارید شما مجبور می‌شوید که برای یافتن معانی لغات جدید توقف کرده و بدین‌ترتیب سرعت خواندن شما کاهش می‌یابد.

۳- میزان تمرین:

حتما با ضرب‌المثل کار نیکو کردن از پر کردن است آشنا هستید درواقع هرچقدر که شما زمان و تمرکز بیشتری برای تمرین‌های تندخوانی صرف کنید در آن مهارت بیشتری می‌یابید.

هرچند که شما به‌مهارت زیادی در تندخوانی دست‌یافته باشید باز هم با تمرین و ممارست می‌توانید در این امر حرفه‌ای‌تر شوید.

جالب است بدانید رکورد تندخوانی در دنیا از آن شخصی آمریکایی بنام سین آدام است او می‌تواند در ۱ دقیقه ۳۸۵۰ کلمه بخواند. شاید در نگاه اول دستیابی به چنین رکوردی دور از واقعیت به نظر برسد اما با کمی تمرین شما نیز می توانید رکوردهای تازه‌ای را به ثبت برسانید. تمرین راز موفقیت شما خواهد بود. با ادامه مسیر نتایج شگفت‌انگیزی را تجربه می‌کنید. 

تمرینات تندخوانی

 تمرینات تندخوانی تاثیرگذار هستند

برای دستیابی به بهترین نتیجه بهتر است ابتدا تمرکز خود را افزایش دهید. به این ترتیب می‌توانید هنگام انجام تمرینات نتایج بهتری را به دست آورید. بعد از بررسی عوامل مؤثر بر تمرکز می‌خواهیم بدانیم دلایل کند خوانی چیست با شناختن عوامل کند خوانی می‌توانیم آن‌ها را حذف کرده و به تندخوانی دست یابیم. در این مقاله به بررسی 6 مورد از تمرینات تند خوانی پرداختیم. این تمرینات پایه‌ای شروع بسیار خوبی برای به دست آوردن مهارت تندخوانی هستند. برای دستیابی به این مهارت با ما در سری مقالات تمرینات تند خوانی همراه باشید. در مقاله دیگری به برخی از عواملی که منجر به کندخوانی می شوند اشاره ‌می‌کنیم.

جهت انجام تمرینات تندخوانی و یادگیری آن میتوانید از دوره جامع تندخانی استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *